28 Aralık 2011 Çarşamba

Örgü tarihçem ve Berat kuzumun bereleri :)

Bana örgüyü babam öğretti :) Evet,her ne kadar annem örgü konusunda çok maharetli olsa da bana öğretme konusunda aynı mahareti gösteremedi :) 5-6 yaşlarımda annemin bu konuda bana bişeyler gösterdiğini ama hızlı yaptığı için anlayamayarak tekrar tekrar "yine unuttum,nasıl yapılıyodu anne" diye sorular sorduğumu hatırlıyorum.Hatta bi komşu teyzeden laf işittiğimi de hatırlıyorum.Tam olarak ne dediğini hatırlamıyorum ama kafama bişeyler demişti bundan eminim :) Halbuki kafamda bi sorun yok gibi,anlatan becerememiş besbelli ki sonraki bi günde babacığım dayanamayıp oturttu beni önüne. Yavaş yavaş,tane tane gösterdi nasıl ilmek alındığını ve ben ondan sonra hiç unutmadım.:)
        Küçüklükte ufak tefek bişeyler yapmıştım ama ilk büyük işim nişanlıyken eşime yelek örmek olmuştu :) Annem yanımda olduğu için,kol ve yaka gibi bölümlerde onun desteğini almıştım.Ama oğluma hamile kaldığımda tek başıma ve modelli ilk örgüm olan bebek hırkasını yaparak asıl örgü tarihimi bşlatmış oldum :))) O zamanlar evde net yoktu,bi örgü dergisinden faydalanmıştım.O hırkadan sonra pek çok hediye örgü örerek ilerlettim bu işi. İlerlettim derken kendi çapımda bi ilerleme olduğunu belirtmeden geçmeyeyim..:)
Yandaki fotoda görülen takım,oğluşuma ilk ördüğüm atkı bere takımı.Bereyi kendim uydurmuş ve çevredekilerden çok beğeni toplamıştım.Çok basit ve hoş olduğunu düşünüyorum :) 100 ilmekle başlayıp 10cm kadar 1 düz 1 ters lastik örmüş,sonrasında 2 sırada bir, her iki yandan birer ilmek eksilterek üçgen oluşturmuştum.Diktikten sonra ucuna bir ponpon yaparak tamamlamıştım.
Bu bereyi ise maalesef şuan ismini hatırlamadığım bi blogcudan öğrenerek yapmıştım. Buna uygun güzelde bi atkı yapmış ve 2-3 kış kullanmıştık bu takımı.Bu berede çevreden çok ilgi görmüştü :)
 Turuncu montumuz küçülünce yeni mont aldık ve haliyle buna uygun bir bere şart oldu.Renk yeşil olunca kurbağa modelinde karar kıldık Berat'la.Bereyi her zaman ki gibi 2 şişle,tepeden başlayıp arttırarak ördüm ve diktim. Gözleri 5 şişle örüp içine silikon doldurdum ve en son siyah iple işlemeleri yaparak tamaladım.

Berat bu bereyi geçen kış severek kullandı ama bu yıl 1. sınıfa geçipte,tek başına okula gitmeye başladığından beri yan çiziyordu. Sonra öğrendim ki,okuldaki büyük çocuklar "aaaa..kurbağaya bakın,hahahah..." diye dalga geçmiş.Yavrucuğumda bu yüzden artık kullanmak istememiş. :)
 Sonra bi gün, bi arkadaşındaki -soyguncu şapkası-ndan bahsetti ve ona da öyle bi bere almamızı istedi :) Bende daha önce sağolsun pek çok açıklamalı örgü modelinden faydalandığım biryudumhobi nin bloğunda gördüğüm kar maskesini gösterdim oğulcuğuma. Arkadaşınınkinin ağız yerinde de delik varmış ama yinede beğendi modeli ve bende ördüm.Yalnız bizimkinin göz kısmı biraz daha küçük olduğu için boyun kısmını aşağı çekemiyoruz.Ya böyle takacak,ya çıkaracak :)


Arada yaptığım 1-2 beresi daha vardı ama onların fotosunu bulamadım :) İyiki de bulamamışım,yoksa bu post daha uzardı da uzardı....:)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Kurabiye Bloğuma da Beklerim